Raftul cu filme

Premiile Gopo 2021. Lista completă de nominalizări ale acestei ediții

Premiile Gopo 2021, gala premiilor gopo 2018, gala premiilor gopo, premiile gopo, premiile gopo 2017
Imagine via Premiile Gopo

Premiile Gopo 2021 reprezintă echivalentul românesc al Premiilor Oscar, gala de decernare a acestora fiind organizată de către Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc și Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Babel Communications și Centrul Național al Cinematografiei. Gala Premiilor Gopo din acest an se desfășoară pe 28 iunie și va fi transmisă online pe site-ul oficial.

În cele ce urmează puteți citi lista completă de nominalizări pentru Premiile Gopo 2021. În paranteză, la unele dintre producții, este menționată platforma de streaming online pe care producția poate fi vizionată, dacă este cazul.

Cel mai bun film de lungmetraj

Colectiv (HBO Go)
Acasă (HBO Go)
Ivana cea groaznică
Tipografic majuscul (HBO Go)

Cea mai bună regie

Alexander Nanau (Colectiv)
Ivana Mladenovic (Ivana cea groaznică)
Radu Ciorniciuc (Acasă)
Radu Jude (Tipografic majuscul)

Cea mai bună actriță într-un rol principal

Diana Cavallioti (5 minute, disponibil pe Netflix)
Ivana Mladenovic (Ivana cea groaznică)
Irina Rădulescu (Urma, disponibil pe Netflix)

Cel mai bun actor într-un rol principal

Igor Babiac (Dragoste 2. America, disponibil pe Netflix)
Mihai Călin (5 minute)
Șerban Lazarovici (Tipografic majuscul)
Teodor Corban (Urma)

Cel mai bun actor într-un rol secundar

Dragoș Bucur (rolul lui Radu din Urma)
Emanuel Pârvu (rolul lui Coman din 5 minute)
Lucian Ifrim (rolul lui Cristi din Urma)
Miodrag Mladenovic (rolul tatălui din Ivana cea groaznică)

Cea mai bună actriță într-un rol secundar

Ana Radu (rolul Anca Holban din 5 minute)
Anca Pop (rolul Anca din Ivana cea groaznică)
Elvira Deatcu (rolul Maria Holban din 5 minute)
Ioana Iacob (rolul mamei din Tipografic majuscul)

Cel mai bun film documentar

Acasă (regia Radu Ciorniciuc)
Lemn (regia Monica Lăzurean Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger)
Superhombre (regia Lucian Mircu, Mircea Gherase)
Totul nu va fi bine (regia Adrian Pîrvu, Helena Maksyom)

Cel mai bun film de debut

Acasă (regia Radu Ciorniciuc)
Totul nu va fi bine (regia Adrian Pîrvu, Helena Maksyom)
Urma (regia Dorian Boguță)

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune

În noapte (regia Ana Pasti)
Kaimos (regia Sarra Tsorakidis)
Laila (regia Raya Al Souliman)
Ținutul care nu doarme niciodată (regia Andra Tarara, David Schwartz)

Cel mai bun scurtmetraj de animație

Candy Can (regia Anton Octavian)
Cântec de leagăn (regia Paul Mureșan)
Moartea și cavalerul (regia Radu Gaciu)
Sașa și Petre (regia Luca Istodor)

Cel mai bun scurtmetraj documentar

Apropieri (regia Ioana Grigore)
Cerbul a trecut prin fața mea (regia Vlad Petri)
Totul pentru Riana (regia Mihai Gavril Dragolea
Venim pe rând și mergem pe sărite (regia Mihnea Toma)

Tânăra speranță

Alma Buhagiar (regia scurtmetrajului „Împreună”)
Cătălin Rugină (imaginea scurtmetrajelor „Datoria” și „Vânătoarea de cerbi”)
Gabor Bondi (rolul lui Radu din scurtmetrajul „În noapte”)
Patricia Chelaru (montajul filmului „Ivana cea groaznică”)
Teona Galgoțiu (regia pentru „Elefant departe” și „Mă uit înapoi și dispare”)

Cel mai bun film european

Trădătorul (regia Marco Bellocchio)
Paradisul, probabil (regia Elia Suleiman)
Mizerabilii (regia Ladj Ly)
„În absența dumneavoastră (regia Ken Loach)

Călin Iosif

Dacă ar trebui să aleg o perioadă din istoria filmului care mă pasionează cu adevărat, aceea ar fi 1920-1940, cu accent pe cinematografia europeană, dar și producția de film din spațiul est-european, indiferent de epocă. Când nu mă uit sau nu scriu despre filme cu siguranță sunt la școală, de partea Întunecată a Forței.

Scrie un comentariu